مرزبندی در روابط همسران

پیمان ازدواج مهم ترین و بزرگ ترین پیمان در طول زندگی هر فرد به شمار می رود. زن و شوهر با بستن عقد ازدواج تمام داشته ها، خواسته ها، اهداف و مسائل‌شان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. اما این اشتراک و تشکیل یک خانواده‌ی واحد، هر چند در بسیاری از موارد نیازمند حذف خود‌محوری و منیّت از جانب دو طرف است، با این وجود به معنای نادیده گرفتن فردیت زن و شوهر به طور کلی هم نیست. هر یک از زوجین به مثابه‌ی یک انسان آزاد در پاره‌ای از اهداف، تصمیم‌گیری‌ها و علایق از اختیار برخوردارند و این حریم فردی آن ها نیازمند یک مرزبندی شفاف و بدون کشمکش است تا در سایه‌ی آن و در کنار اهداف زندگی مشترک به خواسته ها و علایق فردی خود نیز دست پیدا کنند.

به طور کلی همسران در تفکیک حریم زندگی فردی و حریم زندگی مشترک خود سه الگوی متفاوت در اختیار دارند که هر زوج به تناسب شرایط و آگاهی خود بر اساس یکی از این سه الگو عمل می کنند. در این میان الگوی مرزبندی در هم تنیده و الگوی مرزبندی از هم گسیخته دستخوش افراط و تفریط بوده و زندگی مشترک همسران را خدشه‌دار می کنند. بهترین الگو برای این تفکیک، رعایت تعادل میان این دو نوع مرزبندی و توجه هوشمندانه به استقلال فردی زن و شوهر در عین وابستگی متقابل آن ها است. به منظور شفاف تر شدن موضوع در ادامه به توضیح اجمالی این سه الگوی مرزبندی در روابط همسران پرداخته خواهد شد.

مرزهای در هم تنیده
در این الگو از مرزبندی، زن و شوهر جای هیچ‌گونه استقلال فردی در زمینه‌ی علایق، اهداف و فعالیت های یکدیگر نمی‌گذارند. وابستگی متقابل در این شیوه بیش از حد معمول و متداول است و زوجین حتی در کوچک ترین امور شخصی یکدیگر برای خود حق مداخله و اظهار‌نظر قائل هستند. در نتیجه‌ی چنین وضعیتی بیشتر استعدادها و علایق فردی، حتی آن ها که دنبال کردن‌شان آسیبی به بنیان زندگی مشترک وارد نمی کند، قربانی خواسته های طرف مقابل می گردد و در نهایت زن و شوهر از دستیابی به بسیاری از اهداف و توانمندی های شخصی خود محروم خواهند شد.

مرزهای از هم گسیخته
این الگو دقیقاً در مقابل الگوی مرزهای در هم تنیده قرار می  گیرد. در این شیوه‌ی مرزبندی، زن و شوهر عملاً هیچ کاری به یکدیگر نداشته، اهداف و برنامه های مشترکی ندارند و به نوعی هر یک برای خود زندگی می کنند. در واقع همسرانی که از الگوی مرزهای از هم گسیخته تبعیت می کنند، بیشتر شبیه دو هم خانه ای هستند که هر کس سرش در لاک خودش است. هر چند این‌گونه افراد ممکن است از نظر فردی و در زمینه‌ی اهداف و علایق شخصی خود به موفقیت های چشم گیری دست پیدا کنند، اما بدون شک زندگی مشترک آن ها حرارت و حلاوت لازم را نداشته و فضای عاطفی سردی میان ایشان حکم فرما خواهد بود.

مرزهای متعادل
در مرزبندی حریم زندگی شخصی و حریم زندگی مشترک، مانند هر مسأله‌ی دیگری، لزوم حفظ تعادل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. پرهیز از افراط و تفریط در خصوص تفکیک میان استقلال فردی و وابستگی متقابل موجب خواهد شد که علی‌رغم برخورداری از یک زندگی مشترک رضایت‌بخش، علایق و استعدادهای فردی زوجین نیز به بهترین شکل ممکن بروز و ظهور پیدا کند. در این سیستم مرزبندی که از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است، زن و شوهر در عین حال که در خصوص مسائل مهم، کلیدی و حساس زندگی با تعامل سازنده به تفاهم و هم نوایی دست می یابند، در زمینه‌ی علایق، اهداف و فعالیت های نه چندان حساسی که زندگی مشترک‌شان را تحت‌تأثیر قرار نمی دهد، برای یکدیگر استقلال و حق انتخاب قائل می گردند. بدون شک پیاده کردن این شیوه‌ی مرزبندی در زندگی همسران هم موفقیت فردی و هم سعادت خانوادگی را به شکل توأمان برای آن ها به ارمغان خواهد آورد.

با نگاهی به:
کتاب تحکیم پیوند زناشویی، محمدکاظم عاطف وحید، احمدرضا محمدپور، فهیمه لواسانی، انتشارات آهنگ قلم.

 


محمد جواد اکبری

 
 
     نظر و امتیاز بدهید!
تعداد نظرات تایید شده : 0
نام: نظر شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
نام: پاسخ شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
امتیاز شما به این اثر
تعداد آرا :

تمامی حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به مرکز تخصصی «آستان مهر»
وابسته به موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی می باشد.