حدود روابط جنسی در دوران عقد

بدون شک رابطه‌ی جنسی را می‌توان از مهمترین بخش از روابط زناشویی دانست که بواسطه‌ی آن بخش زیادی از احساسات و عواطف و نیازهای روحی و روانی طرفین برطرف می‌گردد. این رابطه به‌گونه‌ای است که جوانب دیگر روابط زناشویی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و درحقیقت منعکس کننده‌ی رضایت زوجین از جنبه‌های دیگر روابط‌شان است. حتی ممکن است اختلافاتی در بین همسران وجود داشته باشد که خود متوجه نشوند از کجا سرچشمه می‌گیرد، ولی مربوط به نارضایتی از روابط جنسی‌شان باشد.

در اسلام نیز توصیه‌های مهمی درباره‌ی این رابطه ارائه شده است و روایات بی‌شماری در رابطه با مسائل جنسی و آموزش آن موجود است که علم امروز هنوز قدرت درک برخی از آن‌ها را ندارد. این رابطه می‌تواند علاوه بر لذتی که دارد باعث به وجود آمدن عشق و علاقه‌ی میان زوجین شود. باوجود اینکه در دین مبین اسلام، از زمانی که صیغه‌ی عقد بین زن و مرد جاری می‌شود آن‌ها از نظر شرعی زن و شوهر هستند و انجام هرگونه رابطه‌ی زناشویی بین‌شان مجاز است ولی از لحاظ فرهنگی و اجتماعی انجام رابطه‌ی کامل جنسی قبل از شروع زندگی مشترک محدوده‌ی خاصی دارد و در عرف و فرهنگ ما برقراری رابطه‌ی کامل جنسی قبل از ورود به زندگی مشترک چندان پسندیده نیست. معمولاً زن و مرد مدت زمانی را تحت عنوان دوران عقد می‌گذرانند تا شناخت بیشتری از هم به دست بیاورند و آمادگی‌های بیشتری را برای شروع زندگی مشترک کسب کنند.

از طرف دیگر روان‌شناسان و مشاوران خانواده نیز علاوه بر عرف جامعه، این امر را نمی‌ستایند و معتقدند که رابطه‌ی زناشویی کامل بهتر است به بعد از ازدواج و در زمان شروع زندگی مشترک موکول گردد. تا هر کدام از طرفین با فراغ بال، نگرانی و اضطراب کمتری این دوران را سپری کنند.

اگر زن و شوهر در دوران عقد به این مسأله بی‌توجهی کنند ممکن است آسیب‌هایی ببینند. یکی از آسیب‌ها ممکن است این باشد که زمان آغاز زندگی مشترک آن‌ها بدون دلیل به تعویق بیفتد زیرا آن‌ها نیازهای خود را رفع شده می‌بینند و شاید هیچ دلیلی برای شروع زودتر زندگی مشترک و قبول مسؤولیت‌های دیگر نبینند. یا اینکه ممکن است در این دوران زن و شوهر دچار اختلافاتی شوند که باعث جدایی آن‌ها گردد که بازهم برای هردو طرف منجر به دردسرهایی شود. پس بهتر است که زن و شوهر در دوران عقد فقط به معاشقه بپردازند و از وجود یکدیگر لذت ببرند و با آرامش زندگی مشترک خود را آغاز نمایند.

تکتم عرفانیان

 
 
واژگان کلیدی:
     نظر و امتیاز بدهید!
تعداد نظرات تایید شده : 15
|
2/8/1392 ساعت : 19:53
من از همون دوران نامزدی با شوهرم رابطه جنسی داشتم الان هم 14ساله که باهم زیریه سقف زندگی میکنیم 3تابچه داریم وخیلی هم خوشبختیم مهم عشق واعتماد2طرفه است والا 4تا کلمه ی عربی چه کاری برای ما انجام میده باباجون عقل ومنطقتون کجاست واقعا باعث تاسفه

|
5/6/1392 ساعت : 11:47
خوب بود

|
5/5/1392 ساعت : 23:27
سلام. به نظر من که نه خوب بود نه بد.اولا که دوران عقد دوران آشنایی نیست. آخه مگه میشه آدم اول ازدواج کنه اسم طرف بره تو شناسنامش بعد ببینه میتونن هم رو بشناسن و بفهمن و باهم زندگی کنن یا نه؟؟!؟!؟!؟اون دوران نامزدیه که هر دو طرف فرصت دارن واسه آشنایی هم. بعد هم به نظر من وقتی خطبه ی عقد جاری می شه اونا دیگه زن وشوهرن هم عرفا هم شرعا هم همه چی پس اونا هر وقت که بخوان میتونن شب زفاف داشته باشن و این هیچ ربطی به شروع زندگی مشترک نداره. مهم اینه که اونا زن و شوهرن و گناه نمی کنن هیچ، ثواب هم داره. میگی نه این همه رساله...والله. چرا اینقدر لقمه رو می پیچونید؟!
پاسخ ها
|
22/5/1392 ساعت : 18:55
بله درسته ، اما تا وقتی که زیریک سقف نرفتند به غیر از دخول ، می تونند لذت های دیگه ای از هم ببرند

|
16/4/1392 ساعت : 9:30
بدك نبود

|
16/4/1392 ساعت : 9:29
عالي نبود

|
4/3/1392 ساعت : 14:35
جالب نبود

|
28/1/1392 ساعت : 18:34
خیلی عالی بود

|
7/1/1392 ساعت : 10:30
سلام ببخشید یه سوال داشتم تقریبا یک ماه است که عقد کرده ام همسرم از هفته اول اصرار به رابطه جننسی دارد ولی من به دلیل عرف حاضر به اینکار نیستم می خواستم بدونم چطور می تونم همسرم را قانع کنم که این رابطه در دوران عقد صحیح نیست

|
15/12/1391 ساعت : 13:4
باعرض سلام مطالب جالبی هست ولی یه خرده کم نبود؟

|
4/11/1391 ساعت : 0:23
منظور از معاشقه یعنی چی ؟ اونم به رابطه جنسی ختم می شه. کسی که از لحاظ شرعی و قانونی با کسی ازدواج می کنه که دیگه نباید هراس از رابطه جنسی داشته باشه....شما اینقد کوته فکرید که ازدواج رو دو مرحله ای می کنید... بعد به خودتون اجازه می دید دیگران رو هم نصیحت کنید. جای اینکه ازدواج دومرحله ای رو بردارید و فرهنگ سازی کنید که شب زفاف شبی هست که با همسرت محرم می شی نه شبی که هم خونه می شی!

|
29/10/1391 ساعت : 15:31
خوبه لطفا از مطالب کاربردی در زندگی زناشویی استفاده کنید

|
18/9/1391 ساعت : 15:1
اطلاعات نسبتا خوبی بود

|
4/8/1391 ساعت : 14:55
سلام خیلی ممنون از مطالب خوبتون موفق باشید

|
28/5/1391 ساعت : 8:46
اطلاعات نسباتاً مناسبی بود، متشکرم.
نام: نظر شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
نام: پاسخ شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
امتیاز شما به این اثر
تعداد آرا :

تمامی حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به مرکز تخصصی «آستان مهر»
وابسته به موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی می باشد.