این نیاز را سرکوب نکنید

غریزه‌ی جنسی مانند تمام غرایز دیگر انسان، عاملی برای ادامه حیات و بقای اوست. به دلیل غریزه‌ی جنسی است که رابطه‌ی جنسی شکل گرفته و نسل بشر تداوم می‌یابد. اما رابطه‌ی جنسی انسان با دیگر موجودات زنده تفاوت داشته و فقط عملی برای ابقای نسل نیست و انسان از طریق برقراری این رابطه به خواسته‌ها و نیازهای مختلف دیگری پاسخ می‌دهد. در حقیقت انسان‌ها اعم از زن و مرد هر کدام به نحوی از رابطه‌ی جنسی سود جسته و علاوه بر رفع نیازهای جسمانی از آن برای بیان خواسته‌های روحی و روانی خود نیز استفاده می‌کنند.

ازدواج تنها راه سالم ارضای این غریزه است و زن و مرد بعد از جاری شدن صیغه‌ی عقد، از نظر شرعی و قانونی می‌توانند این نیاز خود را برطرف نمایند. اما در عرف دوران عقد وجود دارد که زمانی بین دوران تجرد و شروع زندگی مشترک است و به زوجین اجازه‌ی آشنایی و شناخت بیشتر نسبت به هم را می‌دهد تا با آگاهی بیشتری زندگی مشترک خود را آغاز نمایند.

به نظر می‌رسد که مردها نسبت به زن‌ها به رابطه‌ی جنسی نیاز بیشتری دارند، البته این رویکرد صحیح نیست و زن‌ها نیز به اندازه‌ی مردها به این رابطه نیازمند هستند. اما یک زن قبل از برقراری رابطه‌ی جنسی، می‌بایست از احساس علاقه و محبت همسرش نسبت به خود مطمئن شده و تا این شرط محقق نشود از رابطه‌ی جنسی لذت نخواهد برد. در مقابل برای مردها رابطه‌ی جنسی در اولویت قرار داشته و در قدم بعد و از طریق آن احساسات و عواطفی را بروز می‌دهند که در حالت عادی کمتر آشکار می کنند.

برقراری رابطه‌ی جنسی برای مردان راهی به سوی بیان احساسات قلبی‌شان است‌. مرد از طریق این رابطه علاقه و عشق خود را به شریک زندگی‌اش نشان داده و می‌گوید که چقدر وی را دوست داشته و به او نیازمند است. در این میان اگر زن از رابطه‌ی جنسی با همسرش سرباز زند، مرد احساس می‌کند که مورد تأیید و علاقه همسرش نیست. به عبارت دیگر احساس مورد پذیرش قرار گرفتن و ارزشمندی حسی است که یک مرد بیشتر از همه با برقراری رابطه‌ی جنسی به آن دست می یابد. به همین دلیل در دوران عقد، توصیه می‌شود که زوجین، رابطه‌ی جنسی کامل را برقرار نکنند و به نوعی عشق‌بازی بسنده نمایند تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، آسیب‌های کمتری را متحمل گردند.

اضافه بر این رابطه جنسی به مردها کمک می‌کند تا احساس شادابی و طراوت کرده و انرژی خود را باز یابند. این احساس شادابی برگرفته از عزت نفسی است که مرد با یک رابطه‌ی جنسی لذت‌بخش به آن دست می‌یابد.

بنابراین بهتر است زنان نیز بتوانند این نیازها و احساسات را درک کرده و بشناسند، دیدگاه‌شان را درباره‌ی رابطه جنسی بهبود بخشند و با این دیدگاه به رابطه‌ی جنسی نگاه کنند که « درخواست رابطه‌ی جنسی از جانب مرد نه عملی فقط جسمانی و شهوانی، بلکه در نهایت به منظور دست یافتن به احساس عشق و صمیمیت صورت می‌گیرد.» پس چه خوب است که زنان نیز در این دوران بتوانند نیاز همسرشان را برطرف کنند، البته باز هم تأکید می‌شود که برقراری رابطه‌ی کامل جنسی بهتر است به بعد از شروع زندگی مشترک موکول گردد.

با نگاهی به:
کتاب بهداشت روابط جنسی همسران، حبیب‌الله مسعودی فرید، انتشارات قدس رضوی.


حمیده گلستانی

 
 
     نظر و امتیاز بدهید!
تعداد نظرات تایید شده : 1
|
24/11/1392 ساعت : 11:37
ضمن عرض سلام وخسته نباشین وقدردانی از مطالبی که تو سایت خوبتون میذارین خیلی خوبه که جوونها رو از مسایل جنسی که خیلی نقش مهمی در زندگی اینده شون داره...منم به حد وحدود روابط جنسی تو دوران عقد پایبندم چون یسری حدومرزها بایس حفظ بشه و..
نام: نظر شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
نام: پاسخ شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
امتیاز شما به این اثر
تعداد آرا :

تمامی حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به مرکز تخصصی «آستان مهر»
وابسته به موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی می باشد.