روابط همسران با خانواده هايشان

خانواده‌اش را هم بپذیر!

مسائلي كه پس از ازدواج پيرامون برخورد با خانواده همسر بوجود مي‌آيد تقريبا با شدت كم و زياد در همه ازدواج‌هاي ايراني قابل مشاهده است. در اين ميان اگر مسائل بوجود آمده، حل نگردد و روابط به درستي مديريت نشود، ممكن است به چالش‌هاي تنش‌زايي تبديل گشته و پيوند ازدواج را تهديد كند، چه بسا بسیاری از طلاق‌هايي كه اكنون در جامعه شاهد آن هستيم به خاطر همين مسائل است كه گاه خيلي كوچك و پيش افتاده به شمار مي روند.
اين در حالي است كه برخورد صحيح با همسر، نخستين و مهم‌ترين گام به سوي برخورد صحيح با خانواده اوست و هر يك از زوجين بايد سعي كنند، پيوند ميان همسر و خانواده‌اش را درك كنند و دانستن اين نكته مهم است كه چه بخواهند و چه نخواهند، آن‌ها بخش مهمي از زندگي مشترك‌شان خواهند بود.
به گفته روانشناسان؛ مسئولیت تنظیم روابط و رفتار مناسب و درست زن و شوهر، با دو خانواده بر عهده فرزند آن خانواده است كه نقش مهمى در ایجاد رابطه صمیمى و دوستانه بین همسر و خانواده خود دارد و اوست كه باید به گونه‌اى رفتار كند كه محبت و صمیمیت بیشترى بین آن‌ها برقرار شود.
ارتباط با خانواده همسر، نيازمند بلوغ رواني و اجتماعي است. زن و شوهر باید به گونه‌اى با خانواده‌هاى خود رفتار كنند كه آنان را از ابراز انتقاد و یا گله از همسرشان باز دارند، دو خانواده نیز نباید به خود اجازه دهند كه در زندگى مشترك فرزندشان دخالت كنند.
در عين حال، اگر گله و انتقاد از همسر در بين خانواده‌ها بروز يافت، زوجين بايد اين روابط را مديريت كرده و اجازه ندهند با دخالت‌هاي بيجا، بنيان زندگي‌شان از هم بپاشد.
اگر هر يك از زوجين در برخورد با خانواده‌هاي همسرشان مواردي را رعايت كنند، حرمت‌ها نگه داشته شده و انتظارات آنان واقع‌بينانه مي‌شود و از طرفي آن‌ها مي‌توانند با رفتارشان، احترام و ارزشمندي خود را در بين خانواده همسرشان حفظ كنند.
از سوي ديگر بيان خصوصيات و گلايه از همسر درجمع خانواده‌ها راهكار خوبي نيست و زوجين مي‌بايست در خلوت خود مسائل را ريشه‌يابي كرده و براي مشكلات بوجود آمده، راهكاري بيابند.
همسران به جاي گله كردن از مادر و خواهر و خانواده‌ شان، مي‌توانند به شکلي صحيح ابراز وجود کرده و انتظارات خود را به طور صريح و واقع بينانه بيان كنند.
همانطور كه گفته شد اگر هر يك از زوجين با رفتار خود شخصيت ارزشمندي در بين خانواده همسر بر جاي گذارند و از محبت و احترام و گذشت غافل نشوند حتي اگر سو تفاهمي هم بوجود آمده باشد‌، به مرور زمان مي توانند ديدگاه خانواده همسر را نسبت به خود تغيير دهند.
استفاده از لحن و كلمات مناسب، تفكر بر روي سخن گفتن، خود را به جاي ديگران گذاشتن، احترام گذاشتن به ديگران، محبت و مهرباني كردن، مرز نگه داشتن براي روابط، گذشت، صريح و واضح حرف زدن، همه و همه ابزارهايي ساده اما مهمي هستند كه باعث ايجاد صميمت و محبت در بين خانواده همسر مي شود.

مریم انجیدنی

 
 
     نظر و امتیاز بدهید!
تعداد نظرات تایید شده : 0
نام: نظر شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
نام: پاسخ شما:
ایمیل:
وب سایت:
باشگاه همسران جوان نظراتي را كه حاوي توهين است، منتشر نمي كند.
در صورت خوانا نبودن عبارت امنیتی ، دکمه ی بازیابی را بفشارید.
امتیاز شما به این اثر
تعداد آرا :

تمامی حقوق این پایگاه اینترنتی متعلق به مرکز تخصصی «آستان مهر»
وابسته به موسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهشهای اجتماعی آستان قدس رضوی می باشد.